تبلیغات
چت S@L@Rورود به چت رومهای سالار چت چت S@L@Rورود به چت رومهای سالار چت چت S@L@Rورود به چت رومهای سالار چت چت S@L@Rورود به چت رومهای سالار چت ۩ مسائل جنسی - مشاوره خانواده - تنظیم خانواده و مشكلات پیرامون آن ۩ - دلائل ناموفق بودن قرص های جلوگیری
۩ مسائل جنسی - مشاوره خانواده - تنظیم خانواده و مشكلات پیرامون آن ۩

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دلائل ناموفق بودن قرص های جلوگیری

دلائل ناموفق بودن قرص های جلوگیری
تاثیرگذاری قرص های ضدبارداری در طول زمان

سوالی که اغلب در این رابطه مطرح می شود، این است که آیا استفاده طولانی مدت از یک نوع قرص ضد بارداری باعث کاهش تاثیرگذاری آن می شود؟

قرص های ضد بارداری اگر به صورت درست مصرف شود تا 99% موثر در پیشگیری از بارداری است. مهمترین دلیل نقصان عملکرد این قرص ها در این رابطه به دلیل فراموش کردن مصرف قرص در هر روز است. فراموش کردن 2 دوز یا بیشتر باعث کاهش تاثیر آن میشود. ولی اگر مصرف قرص به صورت صحیح و هر روزه ادامه یابد ، عامل پیشگیری موثری خواهد بود و با گذر زمان تاثیر خود را از دست نخواهد داد.

قرص با تنظیم هورمون ها مانع از تخمک گذاری می شود. اگر قرص به هر دلیل مثل اسهال یا تهوع جذب نشود، مسلما تاثیر نخواهد داشت. همچنین مصرف همزمان این قرص ها با داروهای ضدصرع خاص باعث کاهش تاثیرگذاری آن می شود. به طور کلی زنانی که بیش از یک نوع قرص مصرف می کنند باید مراقب خطر تداخلات

دارویی باشند. بنابراین نباید زنانی که نیازمند مصرف طولانی مدت قرص ضد بارداری هستند را نگران نمود.

مصرف نادرست قرص های ضد بارداری .. علت مهم بارداری های ناخواسته

یك كارشناس مسایل بهداشت:
28 درصد حاملگی‌ها در فارس ناخواسته است
نیمی از مصرف‌كنندگان قرص ضدبارداری روش صحیح استفاده از آن را نمی‌دانند

دكتر فریبا مرادی كارشناس مركز بهداشت استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب خاطرنشان كرد: ‌١٨ درصد حاملگی‌های ناخواسته همزمان با استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری رخ داده است. وی ادامه داد: ‌٧ درصد از حاملگی‌های ناخواسته همزمان با استفاده از قرص و ‌٢/٨ درصد همزمان با استفاده از روش‌های سنتی پیشگیری از بارداری رخ داده است. دكتر مرادی خاطرنشان كرد: نیمی از مصرف‌كنندگان قرص ضد بارداری روش صحیح استفاده از آن را نمی‌دانند و ‌٥/٦٥ درصد مصرف‌كنندگان كاندوم و روش‌های سنتی، روش‌های اورژانسی پیشگیری از بارداری را نمی‌شناسند كه همه اینها باعث رخ دادن حاملگی ناخواسته در خانواده‌ای می‌شود كه زوجین در خصوص محدود كردن موالید یا فاصله‌گذاری مناسب به توافق رسیده و حداقل فعلا بچه دیگری نمی‌خواهند. وی ادامه داد: علت دوم حاملگی ناخواسته مربوط به زنان واجد شرایطی است كه فرزند دیگری نمی‌خواهند، باردار نیستند، در دوره آمنوره شیردهی قرار ندارند، نازایی نداشته و هیستركتومی نیز نشده‌اند و به رغم داشتن فعالیت جنسی با همسر خود از هیچ نوع وسیله پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌كنند. كارشناس مركز بهداشت استان فارس با بیان اینكه ‌١٢ درصد زوجین از روشهای سنتی پیشگیری از بارداری استفاده می‌كنند، تصریح كرد: با توجه به اینكه روش‌های سنتی در پیشگیری از بارداری مطمئن نیستند بایستی برای استفاده از روش‌های مطمئن و دائمی در زوجین تاكید بیشتری كرد.در كارگاه آموزشی تنظیم خانواده عنوان شد:
بیشترین بارداریهای ناخواسته به علت استفاده نادرست از وسایل پیشگیری است

سهیلا فروزانفر كارشناس ارشد مامایی دانشگاه علوم پزشكی ایران در حاشیه كارگاه آموزشی تنظیم خانواده به خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا گفت: بر اساس طرح " ths " كه در سال 79 - 78 انجام گرفت میزان حاملگی‌های ناخواسته در شهر تهران 26 درصد اعلام شد كه علت آن، استفاده نادرست از وسایل پیشگیری از بارداری بود. وی افزود: برای كاهش میزان حاملگی‌های ناخواسته، افراد نیاز به مشاوره درست و آموزشهای صحیح از سوی پرسنل بهداشتی دارند تا بتوانند در نهایت، خودشان روشهای پیشگیری از بارداری را متناسب با وضعیت بدنی خود انتخاب كنند و حتی بتوانند فواصل بین حاملگی‌ها و تعداد فرزندانشان را به دلخواه مشخص كنند.
وی خاطرنشان كرد: برای اینكه اطلاع‌رسانی به جوانان و زوجین درست انجام شود باید پمفلتهای آموزشی در اختیار آنها گذاشته شود و حتی در برنامه‌های مشاوره‌ای قبل از ازدواج كه اجباری است شركت كنند. گفتنی است: در این كلاسهای مشاوره، آموزشهای لازم برای زنان و مردان بطور جداگانه همراه با پخش فیلمهای آموزشی صورت می‌گیرد؛ همچنین در این كلاسها عوارض، فواید وسایل پیشگیری از بارداری آموزش داده می‌شود. لازم به ذكر است افراد می‌توانند با تشكیل پرونده بهداشتی هر ماه و بطور رایگان از وسایل پیشگیری برخوردار شوند.


احتمال حاملگی در زنان چاق با وجود مصرف قرص ضد بارداری بیشترست

به گفته دانشمندان آمریكایی زنان چاقی كه از قرصهای ضد بارداری استفاده می‌كنند بیشتر از زنان لاغر در معرض حامله شدن قرار دارند. به گزارش سرویس بین‌الملل ایسنا، به نقل از روزنامه‌ خلیج تایمز، محققان به تازگی دریافته‌اند كه زنان چاق و یا دارای اضافه وزن با وجود مصرف قرص ضد بارداری 60 تا 70 درصد بیشتر از زنان لاغر احتمال باردار شدن دارند. دلیل این امر هنوز كاملا مشخص نیست اما ممكن است به تاثیر داروهای ضدبارداری در افرادی كه چربی بدن آنها زیاد است، بستگی داشته باشد. دانشمندان آمریكایی 248 زن را كه با وجود مصرف قرص باردار شده بودند با 533 زن در همان رده سنی كه با استفاده از همین روش كنترل بارداری، حامله نشده بودند، با یكدیگر مقایسه كردند. افزایش احتمال حاملگی در این زنان منجر به بارداریهای ناخواسته می‌شود. به علاوه در میان زنان چاق بروز مشكلات دوره بارداری از قبیل دیابت و افزایش فشارخون بارداری و یا سزارین نیز افزایش می‌یابد.
طبق گزارش محققان كه در مجله آبستتریكس و ژیناكولوژی منتشر شده، چندین مكانیسم بیولوژیكی می‌توانند در این روند تاثیر داشته باشند. یكی از این احتمالات افزایش متابولیسم است. هر چه فرد چاق‌تر باشد، میزان متابولیسم پایه در بدن وی افزایش می‌یابد و در نتیجه از طول مدت تاثیر دارو بر بدن كاسته می‌شود. به علاوه در افراد چاق ترشح آنزیم‌های كبدی برای پاكسازی مواد شیمیایی در بدن افزایش می‌یابد و در نتیجه میزان دارو در خون كاهش می‌یابد. از سوی دیگر باید توجه داشت كه مصرف دوز بالای داروی ضد بارداری احتمال بروز بیماریهای قلبی را افزایش می‌دهد.
استفاده از این قرص ها حداقل به مدت 3 سال پی درپی و به شیوه صحیح همچنان تاثیرگذار خواهد بود.


هشدار رییس اداره تنظیم خانواده وزارت بهداشت:

بیش از 40 درصد زنان قرصهای ضد بارداری را نادرست مصرف می‌كنند میزان شكست قرصهای ضدبارداری یك درصد است ولی متاسفانه بیش از 40 درصد زنان قرصهای ضد بارداری رانادرست مصرف می‌كنند كه این امر به درصد شكست آن می‌افزاید


مصرف‌ ‌نادرست قرص‌های ضد بارداری علت مهم حاملگی ناخواسته‌

براساس یافته‌های یك پژوهش، استفاده همزمان مصرف‌كنندگان قرص‌های پیشگیری از بارداری از داروهای دیگر می‌تواند سبب حاملگی ناخواسته در آن‌ها شود.معصومه دل‌آرام، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهركرد، در پژوهشی بر روی 458 زن باردار دریافته است: 46/9 درصد از مصرف‌كنندگان قرص حاملگی ناخواسته داشتند كه از این تعداد 46/5 درصد به علت مصرف نامنظم، 25/6 درصد به علت ناآگاهی از علت حاملگی ناخواسته و 15/3 درصد به علت استفاده همزمان از داروهای دیگر دچار حاملگی ناخواسته شده بودند. ‌بر این اساس محققان معتقدند آگاهی دادن به مصرف كنندگان این داروها بسیار ضروری است.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : Administer

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان


چت
p align="center">